Párt néhai elnökén is, készített már egypár olyan törvénytervezetet, amely nem jellemző egy demokratikus jogállamra.
Két napja az a „slágerhír”, hogy a magyar kormány persona non gratának nyilvánítaná a magyarellenességéről hírhedt Bogdan Diaconut, az Egységes Románia Párt (PRU) elnökét. Állítólag a múlt heti kormányülésen tárgyaltak arról, hogy a román politikust kitiltanák Magyarországról.
Furcsa, hogy a magyar kormány ilyen komolyan és magas szinten foglalkozik a PRU elnökével, annak ellenére, hogy Diaconescu valójában megérdemelné a kitiltást, ha másért nem, azért is, mert például pártja év eleji alakuló kongresszusán többek között egy, a Magyar Gárdához hasonló szervezet létrehozását jelentette be, Karóbahúzó Vlad Őrjárata néven. Ugyanakkor azt is bejelentette, hogy amennyiben eredményesen szerepelnek majd az őszi parlamenti választásokon, kitiltják a magyar cégeket Romániából. Ennek ellenére korántsem annyira „fontos” személy, hogy ekkora figyelmet érdemelne.
Ráadásul tudomásunk szerint Diaconunak nemigen volt hivatalos útja Magyarországra sem a közelmúltban, sem korábban, és arról sem tudunk, hogy egyáltalán szándékában állna valaha is belépni az országba. Vagy figyelmeztetés lenne, hogy meg se próbálja?
Az is érdekes egyébként, hogy miért éppen most akarnák meghozni ezt a döntést, hiszen megtehették volna akkor is, amikor a Jobbik vezetői ellen intézett hisztérikus kirohanásokat, a párt elnökét nemkívánatos személynek akarta nyilváníttatni, vagy amikor az alelnökét a határról fordították vissza.
Az egyik vezető magyar napilap szerint a magyar kormány ezzel a lépéssel a Jobbiknak tesz gesztust, éppen mert, mint említettük, tavaly októberben Szávay István parlamenti képviselő a határon szerzett tudomást arról, hogy három évre kitiltották Romániából. Ami – tegyük hozzá – teljesen jogszerűtlen és elfogadhatatlan két uniós tagállam esetében.
Az más dolog, hogy Diaconu nacionalizmusban túltesz még a szomorú emlékű Nagy-Románia Párt néhai elnökén is, készített már egypár olyan törvénytervezetet, amely nem jellemző egy demokratikus jogállamra. Például az RMDSZ betiltásáról vagy arról, hogy be kellene tiltani a nemzeti kisebbségek nyelvének használatát a romániai közintézményekben. Sőt az autonómiapárti tüntetéseket és az „etnikai” zászlókat is betiltatta volna.
Mint várható volt, Bogdan Diaconu reakciója sem váratott sokat magára. Kijelentette, pártja tovább folytatja a romániai magyar „extremizmus” elleni harcot, felemlegetve, hogy „Románia szuverén és független, egységes és oszthatatlan nemzetállam”, Orbán Viktor Angela Merkel és Brüsszel nemzetellenes politikájának a kiszolgálója, és a „látszatellenállása” is csupán képmutatás, amellyel a PRU által képviselt román nacionalizmust akarná „cenzúrázni”. Azért, mert a PRU térnyerése „megijesztette”.
Diaconu Bukarest főpolgármesteri székére pályázik, hogy majd „erős hátteret” tudjon biztosítani pártja parlamenti képviseletének. Hogy egyáltalán készül-e valaha is Magyarországra, arról nem szól a fáma.