2024. május 10., péntek

A Ferencváros 1-1-es döntetlenre játszott az Espanyol vendégeként a labdarúgó-Európa-liga csoportkörének csütörtöki nyitányán.

Ünnepi hangulatban fogadta a csapatokat a nagyjából 25 ezer szurkoló, köztük közel ezer magyar, ami érthető, mivel az Espanyol 12, a Ferencváros 15 év után szerepelt az európai kupasorozatok csoportkörében. Az Espanyol ugyan az első perctől igyekezett magához ragadni a kezdeményezést, de nem kezdett megilletődötten a Ferencváros sem. A zöld-fehérek már első végigvitt akciójuk végén tesztelték a rivális kapusát, aki Zubkov lövését szögletre ütötte. Isael a jobb oldalon rendre megbolondította a védőket, egy ilyen akció végén az Nguen elől menteni igyekvő csapatkapitány, Javi López saját kapujába talált a beadásból (0-1). Negyedóra elteltével már Dibusznak is akadt dolga, előbb Vu lövését, majd fejesét védte. Az Espanyol a 20. perctől egyre nagyobb mezőnyfölényt harcolt ki, de igazán veszélyes helyzete ismét a Ferencvárosnak volt Isael újabb remek labdájából, ám Zubkov célt tévesztett, ahogy egy szöglet után Haratin is. A félidő végén beszorult ugyan a Ferencváros, de a spanyol csapat nem tudta feltörni a rendkívül jól szervezett védekezést.

A második félidő elején ismét a Ferencváros járt közelebb a gólhoz: Isael jobb oldali szabadrúgásból kapura tekert, a labda átszállt a beadásra számító spanyol kapus felett, de a keresztlécen csattant. Innentől viszont az Espanyol beszorította a magyar bajnokot, záporoztak a lövések Dibusz kapujára, egy ízben Blazic mentett, majd Vargas a kapufa segítségével már betalált (1-1). Az egyenlítés után is lendületben maradt a spanyol gárda, a magyar csapat viszont nem omlott össze, továbbra is szervezett maradt. S bár a továbbiakban is csak az Espanyol jutott el az ellenfél kapujáig, s volt egy kapufája is, újabb gólt már nem tudott szerezni, így a Ferencváros bravúros pontszerzéssel tért vissza 15 év után az európai kupaporond csoportküzdelmeibe.

A ferencvárosi Tokmac (b3), Isael (b2) és Botka (b4) gólöröme, balról Zubkov, jobbról Ihnatenko

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Labdarúgó-Európa-liga, H csoport, 1. forduló: Espanyol (spanyol) – Ferencváros 1-1 (0-1)

Barcelona, 25 ezer néző, vezette: Nikola Dabanovic (montenegrói).

Gólszerzők: Vargas (60.), illetve J. López (10., öngól).

Sárga lap: Ihnatyenko (41.).

Espanyol: D. López – J. López, Naldo, Espinosa, Didac Vila (67. Pedrosa) – Melendo (56. Calleri), Marc Roca, Lozano, Granero – Vu, Vargas (74. Campuzano).

Ferencváros: Dibusz – Botka (66. Lovrencsics), Blazic, Dvali, Heister – Sigér, Haratin, Ihnatyenko (85. Frimpong) – Zubkov, Isael (64. Szihnyevics), Nguen.

Mestermérleg

* Szerhij Rebrov (FTC): „Nagyszerű első húsz percet produkáltunk, de utána nehéz volt tartani a ritmust. A második félidőben fölénk nőttek, és elmaradtak az ellentámadások, de így is sikerült egy pontot megtartanunk. Második félidei teljesítményünk kapcsán megjegyzem, hogy nem egy magyar csapattal szemben szorultunk be, hanem egy spanyollal, amely nagyon komoly játékerőt képvisel.”

* David Gallego (Espanyol): „Nem ilyen kezdésről álmodtunk. Keserédes érzéseim vannak a két ellentétes félidő miatt. Az elsőben nem játszottunk jól, nem volt meg a ritmus, nem gyakoroltunk nyomást, és a korán bekapott gól megzavarta a játékosokat. A második már rendben volt a játék minden elemében, csak a második gól hiányzott.”