Szerdán és csütörtökön, április 18–19-én a műemléki világnap alkalmából Marosvásár- helyen is rendezvénysorozatot szerveztek, melynek során az épített örökség és utcarészletek ismertetésére, épületlátogatásokra, előadásokra került sor.
Szerdán és csütörtökön, április 18–19-én a műemléki világnap alkalmából Marosvásár- helyen is rendezvénysorozatot szerveztek, melynek során az épített örökség és utcarészletek ismertetésére, épületlátogatásokra, előadásokra került sor.
Április 18-a világszerte a műemlékek, az épített örökség napja, mellyel azok megóvására és ápolására hívják fel a figyelmet. A Műemlékek és Műemlék Együttesek Nemzetközi Tanácsa (ICOMOS) 1984-ben nyilvánította április 18-át műemléki világnappá, ezáltal is hangsúlyozva a műemlékvédelem fontosságát és szükségességét.
Amint Orbán János, a marosvásárhelyi műemlékeket felmérő program vezetője kérdésünkre elmondta, a Maros Megyei Múzeum mellett a rendezvénysorozatot a Maros Megyei Tanács és a Teleki László Alapítvány támogatta. A két nap alatt városnéző sétákon, épületlátogatásokon, előadásokon ismertették az elmúlt évek
művészettörténeti kutatásainak eredményeit is. Az érdeklődők többek között megismerkedhettek a Horea és Cuza Vodă utcák építészeti értékeivel, a Székely Iparmúzeum hajdani épületével, a Toldalagi-palotával, a Kultúrpalotával, a Teleki Tékával stb. Szerdán, április 18-án, a rendezvénysorozat első napján A historizmustól a szecesszióig. Az egykori Hajós (Horea) utca átalakulása a régi századfordulón címmel délelőtt 11 órától városnéző sétán vehettek részt az érdeklődők Barabás Kisanna művészettörténész vezetésével. Ezt követte A Toldalagi-palota és a marosvásárhelyi barokk építészet kezdetei címmel tartott épületlátogatás Orbán János művészettörténész kíséretében. A Horea u. 24. sz. alatti Székely Iparmúzeum épületéről Földi Imelga művészettörténész ismertetője az Attila király és az iparfejlesztés. A Székely Iparmúzeum intézménye címet viselte. Délután a Szathmári Edina művészettörténész vezetésével tartott épületlátogatás címe Szecessziós varázs. A Kultúrpalota kincsei volt, majd Orbán János művészettörténész vezetésével ismerkedhettek az érdeklődők a Teleki Téka épületével a Közművelődés és főúri reprezentáció bemutató keretében.
A negyedik éve zajló kutatómunka és a digitalizálás hosszas folyamat eredménye, amit a www.topographia.ro honlapon bárki megtekinthet, egyelőre hozzávetőleg ötven marosvásárhelyi műemlék online adatbázisát sikerült feltölteni. A folyamatosan bővülő adattár révén elérhetővé váltak az építészeti, városképi szempontból jelentős elemek, épületek, köztéri szobrok, tűzcsapok feldolgozása, azok leírása, archív és friss fotói, nyomon követhető egyik-másik századfordulós épület története a tervrajztól a mai, korszerűsített változatig.
Egyelőre az Arany János, a volt Iskola, az egykori Baross Gábor, a Kossuth Lajos utca adatlapjainak egy részét töltötték fel, jelenleg a Cuza Vodă utcaiak feltérképezésén dolgoznak.
Csütörtökön délután a Maros Megyei Múzeum várbeli épületében Entz Géza és Guttmann Szabolcs tartott előadást, ugyanakkor bemutatták a projekt online adatbázisát is. Orbán János, a Maros Megyei Múzeum kutatója csütörtökön délután 5 órától A kutatástól az ismeretterjesztésig. Műemléki topográfia Marosvásárhelyen című előadásában foglalta össze az eddigi megvalósításokat.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató