Bár a legtöbb kormány (az újat is beleértve) prioritásnak nevezte az úthálózat fejlesztését, kiemelten a Nagyvárad–Brassó–Bukarest autópálya megépítésének befejezését, a várakozásokkal ellentétben mintha csak araszolnának a dolgok e téren.
Bár a legtöbb kormány (az újat is beleértve) prioritásnak nevezte az úthálózat fejlesztését, kiemelten a Nagyvárad–Brassó–Bukarest autópálya megépítésének befejezését, a várakozásokkal ellentétben mintha csak araszolnának a dolgok e téren. Bár az Országos Útinfrastruktúra-fejlesztési Vállalat megkezdte az Aranyosgyéres–Marosvásárhely közti sztrádaszakaszon az eddig elvégzett munkálatok kifizetésére a kiszámlázott összegek átutalását, ez még nem jelenti azt, hogy jövőre már közlekedhetünk a szóban forgó úton. Az optimista vélekedésekkel ellentétben, akik 2018-at emlegetnek, az illetékesek sokkal visszafogottabban nyilatkoznak, van, aki 2026-ról beszél.
Az elmúlt években számtalanszor változtatták a nyomvonalat és az építési terveket, és továbbra is azt lehet érzékelni, hogy szakaszonként szerződik az útügyi hatóság a kivitelezőkkel. Még így, szakaszosan is állandóan bonyolódnak a dolgok... Az Aranyosgyéres–Marosvásárhely példánál maradva, az 56 kilométeres sztrádarészt öt szakaszra osztották fel, a liciteket megnyert cégek által ajánlott építési ár kilométerenként 5 millió euró alatt van, ami jó ár még európai viszonylatban is. (Az Aranyosgyéres–Gyalu közötti 52 kilométeres autópálya-szakasz félmilliárd euróba került, a kilométerre számított 9,6 millió euró már drágának számít.) A gond az, amikor egy köztes szakaszon az építő visszamondja a szerződést, mint ahogy történt tavaly a fent említett sztrádarész esetében, hiszen ilyenkor általában újraterveztetés következik, aminek eredményeképpen szinte mindig kiigazítják az árakat (természetesen felfele), és emiatt lassulhat az építkezés. Jelenleg az Aranyosgyéres–Marosvásárhely útvonalon kijelölt négy autópálya-szakasz esetében napokon belül várható a környezetvédelmi hatóság általi engedélyek kibocsátása, a Szállítási Minisztérium illetékesei szerint ezután valóban felgyorsulhatnak a munkálatok. Igaz, 2004 óta már optimistábbnál optimistább nyilatkozatok láttak napvilágot az illetékesek részéről a használatba adás határidejének tekintetében, a jelenleg éppen a PSD elnökével, Liviu Dragneával civakodó, a pártból való kilépéssel fenyegetőző Victor Ponta legutóbbi, Marosvásárhelyen tett ígéretei szerint már 2016 végétől szélsebesen kellene haladjunk az autópályán Marosvásárhelyről Budapestig.
Kétségtelen, megmozdulni látszik valami autópálya-ügyben. Ideje, hiszen a sztrádakilométerek tekintetében Románia sereghajtó Európában. Pedig, ha kiszámolnánk, lehet, kiderülne, a sok érvénytelenített, újrakészített megvalósíthatósági elő- és „utó”-tanulmány, kivitelezési terv, menedzsmentterv és mindenféle felmérések, valamint a részben megépített, de borsos áron kifizetett autópálya-építési munkálatok árából akár két autópálya is megépülhetett volna.