2024. december 23., Monday

Hiteles tájékoztatás, közösségformáló vélemények

Marosvásárhely

A sürgősségin végezheti, ha valaki Supermant próbálja utánozni

Több mint félszáz gyerek került kórházba a legújabb TikTok-kihívás miatt

A romániai kórházak sorra jelentették az elmúlt másfél héten, hogy kiskorú gyerekek sérültek meg, miután kipróbáltak egy, a TikTokon terjedő kihívást. Bár lehet, hogy a gyerekek szemében nem tűnik annak, a Superman-kihívásként emlegetett „játék” csöppet sem veszélytelen, hiszen az elmúlt héten több tíz kiskorú került a sürgősségire, egyesek zúzódásokkal, mások törésekkel, akadtak olyanok is, akik sebészeti beavatkozásra szorultak a félresikerült vetődés miatt. A kórházi jelentések szerint tízévesek is vannak a sérültek között, ami azt jelenti, hogy elemi osztályosok is hozzáférnek ezekhez a tartalmakhoz.

Amikor riasztó híreket olvasunk arról, hogy milyen életveszélyes „kalandokba” sodorják az online világ vagy a TikTok-tartalmak a gyerekeket, akkor szülőként sok esetben az első gondolatunk az, hogy „az én gyerekem biztosan nem csinálna ilyet, ennél több esze van!” Azonban a történet sajnos nem ennyire egyszerű, a gond ott kezdődik, hogy manapság akár már a kisiskolások is hozzáférnek ilyen videókhoz, ők még nem ismerik fel a saját korlátaikat, nem feltétlenül veszik észre a veszélyeket, és nincsenek tisztában a következményekkel.

Az utóbbi időben egyre elterjedtebb Superman-kihívás lényege, hogy a gyerekek a fiús rajzfilmekből jól ismert mesehőst, Supermant utánozva, előre tartott kézzel, a földtől elrugaszkodva vetődnek, társaik pedig összefogott kézzel kifogják és visszalendítik őket. Néha azonban megtörténik, hogy leejtik a vetődőt, vagy viccből hagyják leesni, de az is előfordul, hogy szerencsétlenül esik a gyerek, vagy esetleg túlságosan hátralendítik, ilyenkor pedig könnyedén sérülés lehet a játék vége. Az ország különböző részeiből a kórházak sorra jelentettek olyan eseteket, amelyeknek sérültjei a TikTokon terjedő legújabb trend miatt kerültek orvoshoz.

A fővárosi Grigore Alexandrescu kórház múlt heti tájékoztatása szerint három-négy nap leforgása alatt több mint 40 gyermek került a baleseti osztályra. A legtöbb kiskorú törésekkel, rándulásokkal és zúzódásokkal érkezett a sürgősségire amiatt, hogy a TikTok egyik legújabb kihívásának a kipróbálása során sérüléseket szenvedett.

Marosvásárhelyen az elmúlt hét közepén öt iskolás gyermek került kórházba, miután feltehetően részt vettek a Superman-kihívásban. 

Mariana Negoiţă, a marosvásárhelyi sürgősségi kórház szóvivője az Agerpres hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, a gyermeksürgősségi osztályra egy nap alatt öt 10–15 év közötti gyermeket vittek be egyenesen az iskolából, különböző törésekkel és zúzódásokkal, egyiküknél hasi zúzódást, a jobb orsócsont törését csontelmozdulással, két másik gyereknél pedig törést diagnosztizáltak az orvosok. Mariana Negoiţă szerint a gyermekek először nem akarták elmondani, hogy mi történt velük, azután azt állították, hogy leestek az iskolában, majd hogy valamit kipróbáltak. Hármat közülük – egyikük zúzódásokat, a másik kettő végtagtörést szenvedett – hazaengedtek, az orsócsonttörést szenvedett 15 éves fiút azonban beutalták a kórházba. A szóvivő hozzátette: miután a marosvásárhelyi gyermeksürgősségi osztályon az orvosok rájöttek, hogy valami szokatlan történik, elkezdték faggatni a gyermekeket, de ők csak azt mondták, hogy az iskolában kipróbáltak valamit. Az egyik gyermek azonban egy küldőpapírral érkezett, amelyen azt írta, hogy a TikTokon terjedő Superman-kihívásban vett részt. Ugyancsak az elmúlt szerdán Aradon három, Besztercén két iskolás gyermek került kórházba, miután részt vettek a kihívásban. A TikTokon egyébként több videó is megjelent már arról, hogy a kihívás félresikerült, a vérző orr, kitört fogak, fejsérülés csak néhány példa azon következmények közül, amelyeket a Supermant utánzó gyerekek elszenvedtek.

Miután az elmúlt időszakban egyre több gyermek került kórházba a szóban forgó TikTok-kihívás miatt, a napokban az oktatási minisztérium is felhívta a figyelmet, hogy a közösségimédia-platformoknak be kell tartaniuk a kiskorúak védelmére vonatkozó szabályokat, és szűrniük kell minden olyan tartalmat, amely veszélyeztetheti a gyermekek fizikai vagy lelki biztonságát. Arra kérik a szülőket, pedagógusokat, hogy figyeljenek a gyerekekre, mert az ilyen jellegű esetek az ország egyre több részén megjelennek.

„A videóban senkinek nem esett baja... nekem sem lehet”

Lukács Márton Réka pszichológus, egyetemi oktató szerint a gyerekek, kiskamaszok számára nehezebb különbséget tenni a megrendezett, fiktív tartalmak és a valóságos felvételek között.

A Superman-kihívás kapcsán elmondta: igen jó mozgású gyerek kell legyen az, aki talpon tud maradni, miután egyet dobnak rajta. 

– A mi időnkben is voltak hasonló butaságok, amiket ki-kipróbáltunk,  a baj az, hogy manapság ezek nagyon mediatizálva vannak. Lehetséges, hogy a legelső videóban, ami napvilágot látott, a mozdulatot egy kiváló mozgáskészséggel rendelkező, akár profi sportoló, vagy netán egy olyan táncos mutatta be, akinek a mindennapjaihoz hozzátartozik az, hogy például próbákon feldobják, és talpra esik. Viszont a gond az, hogy az ezt néző gyerekek nagy része nem rendelkezik még megfelelő kritikai gondolkodással, és azt gondolják, hogy nekik is olyan flottul fog menni a mutatvány. Egy olyan gyerek számára, aki nem mozog, nem sportol, egy ilyen kihívás tényleg veszélyes lehet – hívta fel a figyelmet a pszichológus, aki szerint manapság a gyerekek mindennapjait túlságosan uralják az elektronikai kütyük, egyre kevesebben járnak sportolni, így sokan nem rendelkeznek olyan mozgáskészséggel, ami szükséges lenne ahhoz, hogy efféle mutatványokat veszélytelenül végre tudjanak hajtani.

– Felnőttszemmel óriási butaságnak tűnik ez a „játék”, mi lehet az oka annak, hogy egy TikTok-kihívás oly könnyen bűvkörébe tudja keríteni a gyerekeket, fiatalokat, hogy azonnal ki akarják próbálni? – kérdeztük a pszichológust.

A szakember szerint a gyerekek szemében, kívülről szemlélve nem tűnik annyira veszélyes mutatványnak a Superman-kihívás, mi több, akár menőnek is tűnhet, ha valaki bevállalja. Ilyenkor a kortársak részéről érkező nyomásnak nagy szerepe van, és mivel a kritikai gondolkodás ebben a korban még nem működik jól, nem tudják felmérni, milyen veszélyekkel jár egy ilyen mutatvány, csak azt látják, hogy ha mások megcsinálták a TikTokon, nekik milyen bajuk eshet. Nem tudnak elvonatkoztatni attól, hogy a videóban látott személy lehet, hogy profi táncművész, aki naponta csinál ilyet. A serdülők mindig is próbálnak valahogy kitűnni, akár azáltal, hogy minél nagyobb butaságokat vállalnak be, csak ezzel az a baj, hogy ezek a tartalmak, a videók felkerülnek a világhálóra, rengeteg ember láthatja őket, és az jön le belőle, hogy ha nekik sikerült, nekem is fog, így ennek hatására egyre többen és többen próbálják ki. A média, az online világ annyira uralja a mindennapjainkat, hogy hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy amit ott látunk, azok abszolút igazságok. A mai gyerekek ebbe születtek bele, és sajnos hajlamosak valóságként érzékelni  a tartalmakat, amelyek az online térben szembejönnek velük. Azért jó minél inkább kivonni őket az online térből, hogy megtapasztalják a való életbeli dolgokat, hogy rájöjjenek, a való élet nem úgy működik. Lukács-Márton Réka úgy véli, a gyerekek kritikai gondolkodását kellene fejleszteni, hogy tudatosuljon bennük: amit látnak a neten, az nem feltétlenül kipróbálandó. Ne vegyék készpénznek a látottakat, hanem gondolkodjanak el a veszélyeken, amelyekkel azok a dolgok járhatnak. Fontos, hogy a szülő minél több minőségi időt – offline időt – töltsön a gyerekével, illetve folyamatosan beszélgetni kell arról, hogy nem minden kipróbálandó, ami az interneten szembejön vele, fontos egy markánsabb kritikai gondolkodást megerősíteni a gyerekben, hogy tudja felmérni a saját erőviszonyait, mérlegeljen, hogy valóban képes-e az adott dologra, és ne tegye meg mindenáron azért, hogy kitűnjön a többiek előtt.

Kilenc-tízéves gyereknek nem kellene TikTokja legyen

A Superman-kihívást kipróbáló gyerekek között tíz-tizenegy évesek is vannak, és szülők, pedagógusok is számolnak be arról, hogy harmadikos-negyedikes gyerekek TikTok-videókat készítenek magukról. Nem korai ez? – tettük fel a kérdést a pszichológusnak. Lukács-Márton Réka elismerte, ő maga sem használja, és szülőként is eléggé radikális a TikTok-használat tekintetében, ellenben tisztában kell lennünk azzal, hogy hiába próbáljuk teljesen korlátozni, mert a mai világban aki nem használja a digitális eszközöket, arra már-már félanalfabétaként tekintenek. Szülőként tehát a mi feladatunk megszűrni, hogy hány éves korban, mennyi ideig, milyen tartalmakhoz férhet hozzá a gyerek. – Nem tartom normálisnak, hogy 9-10 évesen TikTok- és Facebook-profilja legyen egy gyereknek! A sok más, egyéb veszély mellett nagyon sok perverz van az interneten, egy gyerek pedig sokkal nehezebben tudja megvédeni magát. Sokat kell beszélni a gyerekekkel az online világban leselkedő veszélyekről, hogy tisztában legyenek azzal, hogy amit megosztunk az interneten, az egy maradandó lábnyom, hiába töröljük ki utólag, soha nem tudhatjuk, hogy ki mentette le – hívta fel a figyelmet a pszichológus, majd hozzátette, vannak tartalmak akár a TikTokon is, amelyekből sokat lehet ugyan tanulni, például kézimunkázni, vagy akár hajat vágni, ellenben sosem tudhatjuk, hogy a gyerekünk mire használja a közösségi oldalt, így nem árt óvatosnak lenni.

Egymást érik a durvábbnál durvább kihívások

Sajnos ezek az online térben keringő, csöppet sem veszélytelen kihívásokra alapozó „játékok” nem új keletűek, és egyre több lát napvilágot. Ilyen volt például az „ice-bucket challenge”, amikor a feladat az volt, hogy a fiataloknak magukra kell borítaniuk egy vödör jeget vagy jeges vizet. De volt fahéjas kihívás is, ami arról szólt, hogy fahéjat kell felszippantani, ami, bár ártalmatlannak tűnhet, nem veszélytelen, hiszen bekerülhet a tüdőbe. Jóval veszélyesebb a Paracetamol-kihívás is, amelynek lényege, hogy az otthon talált összes vény nélkül kapható fájdalomcsillapítót egyszerre vegyék be a tinédzserek, majd a közösségi médián keresztül számoljanak be arról, mit tapasztalnak. De volt már időszak, amikor vonatok tetején fotózkodtak a fiatalok, hogy eleget tegyenek a kihívásnak, és sajnos halálesetek is bekövetkeztek emiatt. Néhány évvel ezelőtt Kék bálna elnevezésű, öngyilkosságra buzdító internetes játék borzolta a kedélyeket, amelynek lényege, hogy a tinik folyamatosan kellett ártsanak maguknak, a „játékvezető” arra szólította fel őket, hogy például másszanak fel egy magas épület tetejére, lopjanak el valamit az üzletből, vagy szigetelődjenek el a családjuktól, társaiktól. A végső szinten azt az utasítást kapták, hogy végezzenek magukkal. Tele van a világháló ezekkel, nincs végiggondolva, hogy milyen veszélyeket rejthetnek, és iszonyú gyorsan jelennek meg újabb és újabb tartalmak, amelyeket a felnőttek nehezen tudnak követni.

Ez a weboldal sütiket használ

A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt: Adatvédelmi tájékoztató