Amint korábban írtuk, a kormány többször elhalasztotta a földterületek jogtulajdonát tisztázó visszaszolgáltatási folyamat lezárásának határidejét.
Amint korábban írtuk, a kormány többször elhalasztotta a földterületek jogtulajdonát tisztázó visszaszolgáltatási folyamat lezárásának határidejét. Ez egy nagyon komplex folyamat. Az USL-kormány politikai kötelezettségvállalás alapján a jövő év elejéig szerette volna lezárni a birtok-visszaszolgáltatást.
Az erre vonatkozó jogszabályban az áll, hogy a fennmaradt területek az állami vagyonalapba kerülnek át, illetve a kísérleti állomások, valamint a volt állami mezőgazdasági vállalatok tulajdonát képező földterületek visszakerülnek a korábbi üzemeltetők tulajdonába, és a jogos tulajdonos kártérítésben részesül.
Korodi Attila, az RMDSZ frakcióvezetője szerint annyira összekuszált a rendszer, hogy egyszerűen nem lehet betartani a határidőt, ezért az RMDSZ törvénymódosító javaslata szerint ameddig a kataszteri folyamat le nem jár, vagyis 2022-ig, ezzel a kérdéssel érdemben nem lehet foglalkozni. Már most előre látható, hogy a tulajdon-visszaszolgáltatási folyamatot nem lehet 2018-ig lezárni, mivel a közigazgatási egységek kataszterezése nem készül el addig, és ez utóbbi elengedhetetlen ahhoz, hogy kiállítsák a végleges birtokleveleket. Az RMDSZ-nek kiemelten fontos ez a kérdés, de ezt megelőzően két másik téma kerül napirendre: a kisebbségi ügyekre vonatkozó, valamint a decentralizációs törvénycsomag. Ha valamilyen szinten sikerül ezeken a vitákon érvényesíteni a magyar kisebbség érdekeit, akkor foglalkoznak majd a birtok-visszaszolgáltatási kérdéssel is, mert teljesen más az erdélyi helyzet, mint a havasalföldi vagy a moldvai. Mint ismeretes, az utóbbi két országrészben nem volt kataszteri nyilvántartás, így kézi vezérlésű módszerrel könnyebben visszaszolgáltatták a területeket. Erdélyben nagyon pontosak a régi kataszteri nyilvántartások, ugyanakkor nagyon sok dokumentáció elvesztődött, és emiatt is gyakoriak az átfedések, a tisztázatlan ügyek. A politikus szerint az önkormányzatok igyekezzenek a saját községeikben elkészíteni a kataszteri térképeket, mert ezzel is segítik a folyamat lezárását. Többen kormánytámogatásért fordultak a kataszteri nyilvántartások elkészítéséért, beindult a folyamat, de így is időigényes. Valószínű, hogy a kataszterezés lezárása tisztázhatja a földtulajdonjog-viszonyokat. Nyilván a felmerült nehézségek megoldására időközben a gyakorlati tapasztalatokra alapozva olyan módosító javaslatokat lehet majd megfogalmazni és benyújtani a parlamentnek, amelyek mindenképpen segítik a folyamatot.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató