Hétfőn délelőtt Marosvásárhelyen, az Oázis Alapítvány Dr. Emil Dandea utcai székhelyén hulladékcsökkentést célzó környezettudatos projektet, a növényi hulladék komposztálását mutatták be, amelyet a Közösen a Lidllel egy jobb jövőért 2018-as programja keretében valósítanak meg.
Hétfőn délelőtt Marosvásárhelyen, az Oázis Alapítvány Dr. Emil Dandea utcai székhelyén hulladékcsökkentést célzó környezettudatos projektet, a növényi hulladék komposztálását mutatták be, amelyet a Közösen a Lidllel egy jobb jövőért 2018-as programja keretében valósítanak meg.
A CompostCool! A természet a jövő iskolája címet viselő pályázatot az Oázis Humánökológiai Alapítvány nyerte, partnerségben a Rhododendron Természet- és Környezetvédelmi Egyesülettel, a finanszírozója a Lidl áruházlánc. Az évente keletkező szilárd hulladék nagy hányada biológiailag lebomló szerves anyag, mely komposztálva hasznosítható. Ennek a természetbe való visszajuttatásával – amelyhez egy kis odafigyelés és munka szükségeltetik – a benne rejlő anyag- és energiatartalom újrahasznosítható. Ettől az ötlettől vezérelve dolgozták ki a komposztálási projektet, melyet egy lakóbizottság és négy iskola bevonásával valósítanak meg az év végéig.
Amint Görög Ilona, az Oázis Alapítvány elnöke tájékoztatott, a projekt négy iskola: a 7-es Számú Általános Iskola, a Bernády György Általános Iskola, az Elektromaros Technológiai Líceum, valamint a szászrégeni Augustin Maior Általános Iskola diákjainak bevonásával zajlik, illetve egy vásárhelyi lakóbizottság is részt vesz benne. A finanszírozás értéke 155.000 lej, ebből a projekt kivitelezéséhez szükséges eszközöket szerzik be, biztosítják az elméleti felkészítést és a gyakorlati megvalósítást, ősszel pedig negyven gyerek részesül jutalomkirándulásban.
Szakács László projektvezető (képünkön) hangsúlyozta, hogy a komposztálást népszerűsítő projekt nem kellene újdonság legyen, valószínűleg mindenki hallott róla, ennek ellenére a gyakorlatban nem alkalmazzák, pedig a környezettudatos életmódhoz ez is hozzátartozik. Kísérleti jelleggel egy Kárpátok negyedi lakóközösségben vonták be a lakókat, akik vállalták, hogy a komposztanyagba való háztartási hulladékot a kihelyezett tárolóba gyűjtik. A projekt ismertetése előtt egyesek ódzkodtak az ötlettől, a legyek és az esetleges bűz miatt idegenkedtek a komposztkészítés gondolatától, azonban a szakember biztosította a résztvevőket arról, hogy sem szag, sem csurgaléklé nem keletkezik, ha az eljárást szakszerűen végzik.
Amint az ökológus hangsúlyozta, nem szemétről, hanem zöld javakról kell beszélni, mert a komposztáláshoz használt zöldségmaradványok csak abban az esetben válnak szemétté, ha más anyagokkal összekeveredve fejtik ki hatásukat. A komposztálás olyan folyamat, amely levegő jelenlétében bontja le a szerves anyagot szag- és csurgaléklémentesen. Az iskoláknál környezetnevelési programokat tartanak, amelyek során a diákok elsajátíthatják a környezettudatosság alapvető szabályait, amit a szüleiknek is átadhatnak. A lakóbizottságnál napi szinten követik a komposztálás folyamatát, ellenőrzik a 300 literes edénybe helyezett zöldségek és száraz anyagok arányát, a bomlási folyamatot.
A zöldövezeteket, ahová a komposztládákat kihelyezik, elkerítik és lezárják, növényzettel befuttatják, mivel céljuk, hogy azok véletlenül se váljanak szemétlerakóvá. A projektben részt vevők kulcsot kapnak a bejárathoz, ezáltal biztosítva lesz a komposztanyag szakszerű készítése. A felhasználása felől érdeklődve megtudhattuk, hogy ahol a hasznos komposztanyag keletkezik, ugyanott használják majd fel, és a finanszírozó tiszteletére Lidl-kerteknek nevezik el, ahová cserjéket és virágokat ültetnek.
Körtesi Sándor iskolaigazgató földrajztanárként vezeti a tevékenységet, amelyben a 7-es Számú Általános Iskola negyedik osztályos diákjai vesznek részt. Tapasztalata szerint a gyerekek nyitottak a környezetvédelmi tevékenységekre, szívesen vesznek részt az ilyen jellegű kezdeményezésekben, versenyeken. A helyet már kijelölték egy zöld területen, és a gyerekek nagyon várják, hogy megkapják a feladatokat.
Kérésünkre Szakács László ökológus felsorolt néhányat a háztartási hulladékként a szemétlerakóba kerülő anyagok közül, amelyek a komposzt kiváló alapanyagai lehetnek: hámozás utáni zöldséghéj, gyümölcshéj, akár a dinnye héja, tojáshéj, de még a tojástartó kartonanyaga is lebomlik, kávézacc stb., ami kerti nyesedékkel kombinálva kiváló virágfölddé válhat. A déligyümölcsök héja a nagy mennyiségű tartósítószer miatt késleltetheti a bomlási folyamatot. Minél apróbbra ajánlott feldarabolni a nyersanyagot, hogy gyorsan lebomoljon. Ha nincs elegendő zöld anyag, lehet egy kis földet, ágakat is felaprítva rászórni – mondta a projektvezető.
A jobb szolgáltatás nyújtásának érdekében sütiket használunk. Az oldal jobb
felhasználása érdekében kérjük, fogadja el a sütiket. További információ itt:
Adatvédelmi
tájékoztató